Príliš veľa tém na jeden blog

Autor: Richard Eisner | 27.3.2014 o 19:01 | (upravené 27.3.2014 o 19:20) Karma článku: 15,42 | Prečítané:  449x

"Mladosť je choroba z ktorej sa raz všetci uzdravíme". Niekedy si človek  praje aby sa radšej skončilo aj to dobré a po zbytok života sa dávkovalo v rozumnej miere ako od lekárnika. Tak to ale žiaľbohu nefunguje. Keby to bolo fakt také jednoduché tak by nám lekárnik Život už od začiatku predpísal ktoré hranice prekročíš a kde to vďaka pravidelnému užívaniu jeho medicíny dotiahneš. Bol by som rád keby to v mojom prípade bolo  písanie blogov, kníh, recenzíí, dokonca aj komentárov na CSFD (ktoré pokiaľ majú viac ako 4 riadky sú každému ukradnuté), ale tak to so mnou asi nikto nezamýšľal.

"Školské písanie" : obvykle som s písaním čohokoľvek mal problémy. Teda ja sám som sa za problemového nepokladal čo sa písania týkalo ale proste to tak vyzeralo. Už základno-školskom veku som mal moje písanky a zošity zapísané výhražnými červenými klikyhákmi. "Písmo je kostrbaté, nedbalé, dodržuj úpravu a podobné." Kreativita je žiaľ len doplnok. Ťahalo sa to so mnou cez essaye, slohy, diktáty, poznámky všetko !! Moje zážitky z prázdnin situované na jednej strane septembrového slohu sa dočkali komentára: "dodržuj okraje !" Úprava je pre niekoho bohužiaľ dôležitejšia než obsah. Potom sa môže človek diviť že slovenské seriály a filmy sú tak stupidne napísané. To som ale odbočil. Chcem povedať že u terajších detí (tých mladších ako ja) sa dá ťažko rozoznať čomu sa chcú venovať (u mňa to na písanie rozhodne nevyzeralo). Myslím že jediné čomu by sa im malo dostávať je priestor a podpora. Nemá cenu na nikoho odmála tlačiť a vnucovať rôzne aktivity, smery (politické , ideologické , umelecké , náboženské ). Potom z takého človeka nevyrastie superman, ale superneurotik. Myslím že na mňa sa šlo v týchto smeroch ešte celkom dobre. Zozačiatku som sa bál Čerta, potom Mikuláša, neskôr zastrašovania že skončím pri lopate bez maturity ( čo je stále možná vízia) , manuálny pracovník, zlodej, feťák, alkoholik/pichač marihuany. Po tom čo som trošku vyrástol začali ma strašiť média pred Mikulášom s kratším fúzom v NRSR.

Čo sa ale deje dnes, deťom nezávidím. Strašidla a Dzurinda vymreli a nastúpilo zadosťučinenie a holá ctižiadosť.  Ale vcelku sa opakuje ten prastarý model: Kto ničoho nedosiahol, ten si svoj mindrák vsunie do novej generácie ktorú sám vytvorí a kto áno, ten svoju novú generáciu tlačí v tom aby boli rovnakí ba dokonca lepší. A práve tu je zakopaný pes. Jediný argument rodičov je že to pre dieťa myslia v dobrom aby si mohli povedať „Na tom programovaní som ho udržala a teraz už pracuje pre firmu a možno ho to časom začne aj baviť". Všetko to sa síce dá trpieť (patrične to tak robíme). Ale ľudská blbosť potiahnutá len chorobným perfekcionizmom sa niekedy zniesť nedá, doplácajú na to hlavne tie deti. Dokiaľ sa nevyjasní v čom majú talent musia sa naučiť na klavír, husle a pre istotu aj varhany. Samozrejme musia vedieť aj španielsky, francúzsky, dánsky nórsky a tak ďalej. Anglicky vedieť je už samozrejmé, čínština nastúpi až za čas. Ta padne dúfam len na mojich vnukov pokiaľ sa Čína nenaučí anglicky ale pri známej ázijskej ochote preberať západné vzory sa toho možno dočkám. V súvislosti s úspechom čínskych atlétov na všetkých športových podujatiach môžem povedať že ak by si dokázal hocikto od siedmich rokov uvolňovať kĺby a kmitať šesť dní v týždni a 8 hodín denne pod dozorom  trénerov, dokázal by lietať podobne. Číňania majú na to ale také jedno kúzlo. Vyzerajú ako smutné pandy.

Neviem. Možno že by sa mali deti nechať žiť, život ich vycvičí až dosť. Začať na holej lúke (alebo tak nejako sa to hovorí) preverí nielen detskú šikovnosť ale možno nájde aj to, čo by  urobil lekárnik Život. Dôležité je aby neskončili vo fabrike (oni alebo aj ja, to je v podstate jedno). Na druhú stranu by ich to oslobodilo od nekonečných mítingov, brainstormingových maratónov, utužovanie kolektívu pomocou organizovanej zábavy a podob....

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil nekompromisný príbeh

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.

SVET

Kiska v OSN: Agresívny sused podkopáva suverenitu Ukrajiny

Lajčák vedie Valné zhromaždenie OSN.


Už ste čítali?