Ťahák náš každonenný

Autor: Richard Eisner | 28.1.2015 o 19:25 | Karma článku: 11,85 | Prečítané:  702x

"Je možné naplniť myseľ miliónmi faktami a stále byť úplne nevzdelaný." - Alec Bourne  

Svet sa za posledné dve storočia neuveriteľne zmenil. Naše školy a školský systém Pruských vojenských škôl z 19. storočia však nie. Tabule sa z čiernych zmenili na interaktívne ,zo zošitov sa stali tablety ale čo stále stagnuje je naše myslenie. (nadväzujem na článok http://eisner.blog.sme.sk/c/358908/sloboda-slovenskeho-myslenia-a-vzdelania.html

Na mojom gymnáziu je bežným a tradične zakoreneným problémom vysoký počet predmetov, ktoré nám sú jednoducho zbytočné.Príklad (alebo realita?) : 21 žiakov v triede, počet maturantov z matematiky: 3, počet hodín matematiky týždenne 5. Počet maturantov z dejepisu:12, počet hodín dejepisu týždenne: 2.
Ďalším problémom je čas. Priemerný maturant (z hociktorého predmetu) strávi viacnásobne času tým, že sa neustále snaží memorovať si poznámky z ktorých nematuruje a nehodlá ich študovať. Všetok tento čas sa pritom dá použiť na samovzdelávanie .Samovzdelávanie rastie zo zvedavosti
, nutkaniu pochopiť ako veci fungujú, či už sa jedná o techniku, baktériu alebo celý vesmír. Dobrá škola sa snaží prebudiť semienko zvedavosti, ktoré nás má viesť po ceste samovzdelávania a skúmania toho čo nás naozaj zaujíma.

Teraz pre menej šťastných študentov

Pokiaľ má byť tento článok užitočný a nápomocný, prinášam pre študentov menšiu náplasť na problémy vyššie uvedené. Je to výborná forma ťaháku, ktorú (dva krát klopem na drevo) ešte žiaden učiteľ neodhalil.Zároveň prosím študentov aby tento ťahák používali s rozumom len na predmetoch o ktorých sú presvedčení že ich v živote nehodlajú bližšie študovať ani sa im venovať neskôr ako povolaniu. Budem veľmi rád pokiaľ to niekomu pomôže robiť to čo ho naozaj baví.

Krok 1. - Kúpte si pero
Samozrejme nie hocijaké !  Ide o pero ktoré má vo vnútri štrbinku na ktorú je namotaný papierik. Je dostať v každom papiernictve. Stačí si povedať, "Chcem pero s papierikom".
Po príchode domov papierik nachádzajúci sa v pere odstráňte.

Krok 2.- Zapíšte si čo potrebujete
Na bežný peroťahák sa vojde maximálne 500 slov. Takže pokiaľ budete zapisovať v skratkách a len dôležité nezapametateľné hlúposti, máte o memorovanie sa zbytočností postarané.


Dôležitá vec je zmenšenie písma a riadkovanie. Ja používam font Times New Roman aveľkosť 4 (ostrozrakejší môžu skúsiť aj 3). Vo Worde v sekcii Rozloženie strany si nastavce zarážku vpravo 9cm.  Tá je presne vymeraná na štrbinku vo vami zakúpenom pere. Skontrolujte a vytlačte.

Krok 3.- Vystrihnite a vložte 
Obstrihnite vytlačený papier na obdĺžnik. Pre umocnenie efektu splynutia papier vyfarbite vo farbe pera. (Ja mám to šťastie že mám žlté). Opatrne vložte.


  

 

 
 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil nekompromisný príbeh

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.

SVET

Kiska v OSN: Agresívny sused podkopáva suverenitu Ukrajiny

Lajčák vedie Valné zhromaždenie OSN.


Už ste čítali?